Vrh ,,F"

S radostí vám představuji otce našeho vrhu ,,F" - Arco vom Land der Franken www.unser-spitz.de/arco-vom-land-der-franken.html
 
Prvních 14 dní
Porod proběhl, jak je u Cloi dobrým zvykem, bez komplikací a vcelku rychle. Jak jsem již popisovala, osmé štěně bylo pro nás překvapení.
Cloe měla hned plné tlapky práce, aby všechna miminka obstarala a poskytla jim vše potřebné. Již brzy bylo znát, že tentokrát jí dají malí zabrat a bude se mít co ohánět. Navíc druhý den po porodu se Cloe začala chovat divně. Pořád odbíhala od svých novorozenců, hledala si skryté místo, hrabala v pelíšku i na zahradě pod tůjkama... jakoby měla teprve před porodem. To vše hůře snášeli maličcí a chyběl jim dostatek tepla a mlíčka od maminky. Nakonec vše vyřešila paní veterinářka, dostala injekci a dostatek mlíčka jsme doplnili příkrmem. 
Nyní je už vše v pořádku - Cloe se zklidnila, řádně se stará o své potomky a oni poctivě sají mlíčko od maminky. Všichni statečně přibírají. Někeří rychleji, jiní si to vychutnávají:) Začínají se pohybovat čím dál rychleji a bezpečně vždy najdou svůj zdroj potravy. Sourozenci se k sobě rádi tulí a začínají se vzájemně olizovat. 
Tentokrát dostali folklorní stužky - širší modrá a zelená patří klukům, ostatní jsou holky. Tento týden se rozhodne, jak se budou jmenovat .....
 
Jeden měsíc jsme na světě !
Pro někoho je měsíc jako nic, pro jiného je to neuvěřitelně dlouhý úsek života, kdy se děje spousta věcí. Mlíčka od maminky bylo tentokrát nějak méně, takže v podstatě hned po prvních 14 dnech jsme začali přikrmovat masíčko a rýži. A že to přišlo vhod ! Samozřejmě chvíli trvalo než se miminka naučila na jiný druh stravy. Pomáhali jsme jim najít zdroj té voňavé potravy, olizovat naše prsty a potom i olizovat misku a tu mňamku, co je v ní. Modrý klučík dostával i mlíčko, ale zřejmě něco nebylo jak má být a Farao nás opustil. Náhle, nečekaně....
I takový je  život.
Zbytek smečky pokračuje ve svém vývoji: papají masíčko - hovězí i kuřecí, rýži, těstoviny, zatím vařenou zeleninu, ovesné vločky - aby se dobře kakalo :) 
Čeká je již druhé odčervení, stříhání drápků a česání. Nedá se nic dělat, je potřeba mladé přiravit do žívota. Maminka jim stále dává mlíčko, takže někteří si vody jen cucli, někteří jen smočili tlapičky. Již mají první zoubky, takže Cloi jim někdy dá jasně najevo, že už toho ozobávání a tahání má taky dost ! Vychovávat se musí.
Mláďata se pouští  do prvních sourozeneckých půtek. Tahají se za ocásky, ouška, ožužlávají si tlamičky, vzájemně se povalí na záda a potom radostně poštěkávají... Někdy i výhružně zavrčí.Vyzývají k souboji plyšáka, který se jim postavil do cesty :))
Prostě jsou roztomilí, dokument o přírodě máme ve svém obývacím pokoji!
O víkendu poprvé okusí zahradu, trávu, chladný vzduch...
Jména ( není to 100%,ale víceméně) : kluk-Falko
                                                             holky-Feebee,Flori,Foxy,Fidorka,Faith,Fanny
 
Jsme s vámi 6 týdnů po sobě :)
Nezbývá než konstatovat, že ten čas opravdu letí. Od posledních zpráv se toho spousta událo, štěňátka rostou, dělají pokroky, někdy lumpárny, ale hlavně nám dělají obrovskou radost! Mlíčko jim maminka dopřává již jen sporadicky. Zajímalo by mě, jak pozná, jesli jej ještě potřebují nebo že už toho bylo dost. V takovém případě na ně zavrčí a uteče jim. Taky se jí moc nelíbí, když se snaží vyskočit jí až na čumák a okusovat  jí tlamu(jako to dělají mezi sebou). Nelze se tomu ovšem divit, mláďata již mají plnou pusu zubů a nebojí se je použít:)) To zakoušíme i my, když se s nimi hrajeme, muchláme, přetahujeme o hračky. A užíváme si toho dostatečně... je to velmi antistresové, nabíjející. Tolik bezpodmínečné lásky, pozitivní energie, chuti do života...NÁDHERA,ÚŽASNÉ !!
Co se týče stravy, tak z vařeného masa a rýže, vývaru, přešli na nemixovanou rýži, mixované granule a nyní již nemixované granulky, ať namáhají ty své papulky:) Vylížou své misky úplně do sucha a někdy večer, když vypadají,  že by si dopřáli i druhou večeři, tak jim hrst  granulí rozsypeme jen tak po zemi a to sezobou jako pamlsek.
Byli podruhé odčerveni, nyní je to čeká potřetí. Osříhali jsme jim drápky, na zahradě se prohání jak na divokém západě. Občas se převalí jeden přes druhého nebo přes obrubu chodníku, jak už nestihnou vybrat zatáčku či přeskočit. Voda slouží k pití, ale i k občasnému čachtání. Když se podaří, tak ochutnají i vodu v kýbli, ze kterého pijí mamka a babička. Máme radost, že noví páníčci chodí ty své ratolesti navštěvovat a tak si zvykají i na cizí lidi. Doma se seznamují i s naší vnučkou( 1 rok), takže jsou v kontaktu i s dítětem. A prospívá to oběma. Vnučka od velkých psů má pochopitelně odstup, ale malé štěňátko si ráda pohladí. 
Zajímá vás denní režim prďolek?
Vstávají kolem 5h. Uklidíme to, co za noc vyloučili, cucnou si od maminky mlíčka a dostanou granule. Potom  dovádí, rvou se poštěkávají a pod. Pak je chvíli klid. Opět se vzbudí a kolotoč se opakuje, tak jako u miminek lidských. Když je hezky, přeneseme je do kotce s výběhem na zahradu. Pokud máme sami práci na zahradě, můžeme je pustit, ať si dovádí na celé zahradě a jejich ,,hřiště" se tak o hodně zvětší. Kolem poledne mají oběd. Opět následuje hraní si, vylučování, spaní...až do večeře kolem 19h. Večerka je cca v 22-23h :)
Zelený-Falko
Červená-Faith
Růžová-Foxy
Hnědá-Flori
Černá-Feebee
Modrá-Fidorka
Puntík-Fanny