Vrh ,,E"

Důstojný otec vrhu ,,E" v naší chovatelské stanici - El Damon von Villa Bella Berlin (  https://unser-spitz.de/el-damon-von-villa-bella-berlin.html  )
 
 
1.týden života
Je až neuvěřitelné, jak vše v tomhle štěněcím věku rychle utíká. O nějakém společenském životě zatím nemůže být ani řeč :))
Štěňátka většinu času spinkají, papají a vylučují. Porodní váha miminek je 280g do 320g. Téměř hned druhý den po porodu mají již sametová tělíčka, neomylně najdou maminku a svůj zdroj potravy. Až na výjimky jsou raději v klubíčku s ostatními sourozenci a jsou připraveni neustále cucat. Ať už se přblíží k vašemu obličeji nebo najdou váš prst, okamžitě otevírají pusinku a snaží se cucat.
Cloi si opět své děti pečlivě  hlídá. Nás lidi ,,trpí", na Bessy vrčí a vůbec ji k bedně nepustí. Je ale zajímavé, že po asi 4 dnech, kdy nepřetržitě byla v bedně a odbíhala jen na nezbytně dlouhou dobu potřebnou k svému vyvenčení, nyní chce mít volný přístup jak ke štěňatům,  tak i k nám. Klidně vyběhne na zahradu, ale po nějaké chvíli se vrátí zkontrolovat mimča a zase odběhne. Nebo je nakrmí a když spokojeně usnou, tak v klidu odchází za námi. Má to prostě pod kontrolou !
 
2.týden
V životě štěňátek se toho moc nezměnilo....i když! Jejich váha mi připadá neskutečná:)) ! 770g - 890g ! Jestli to nebude i tím, že Cloe si taky dopřává a oproti normálu, kdy jí zhruba 1,5 kelímku granulí denně, nyní je její norma 6 kelímků + různé dobroty na přilepšenou:)) Samozřejmě, že potom se chodí i častěji venčit a běžně ,,otravuje" své páníčky 2-3x za noc, že by potřebovala si ulehčit. Cloe je již zkušená matka, vše má pošéfované, takže na svá dítka dohlíží a přitom stačí nezanedbávat ani naši společnost. Štěňátka se začínají činorodě  pohybovat po bedně a mají otevřená očička !
 
3.týden
Malé kuličky opět zvýšili svou hmotnost. Všichni překonali hranici 1kg, takže jejich váha se pohybuje v rozmezí 1-1,2kg. Cloe začala krmit v sedě, někdy dokonce i ve stoje, takže chudáčci malí se musí natahovat, aby se domohli své potravy. Je legrační je pozorovat, jak lezou jeden přes druhého, šlapou si po hlavičkách, ale zřejmě je v takové chvíli nic nerozhodí-vždyť jde přeci o jídlo:) ! Jsou již krásně chlupatí a většina má již černý čumáček a části tlapiček. 
 
4. a 5. týden
Od posledních novinek se toho dost událo, ani nevím, kde začít ? Takže v první řadě se již definitivně rozhodlo, jaká budou mít štěnda jména:
Emmet, Ebony, Ellie, Ember, Emmy, Esmé
Postupně jsme začali mateřské mlíčko nahrazovat rozmixovanou rýží s kuřecím masem, tvarohem, vařenou zeleninou. Všem moc chutnalo, jen se olizovali a hlasitě mlaskali :) Posléze se v misce začali objevovat větší kousky - rýže již nebyla zcela rozmixovaná, sem tam to zavonělo něčím novým - namočenými granulkami. Také již přičichli ke žvýkacímu pamlsku a na jazýčku se objevil i kousíček syrového masíčka. Nyní již papkají tvrdé granule a zcela bez problémů. To všechno dobré jídlo, které stále zapíjí mlíčkem od maminky(pokud jim k tomu dá příležitost) a čerstvou vodičkou, má za následek nevyhnutelné přibývání na váze. Váhové rozmezí  štěňat je 1,9-2,2 kg
Opustili porodní bednu a vydali se na průzkum místa okolo. Ovšem i tento rozšířený prostor začal být po krátké chvíli malý a tak jim bylo umožněno prozkoumávat kuchyň a obývací pokoj. Již tady bylo vidět, kdo je krapet odvážnější a rád pozná něco nového. Ale nakonec se odvážili všichni a užili si nabytou svobodu. A pak.... i tento prostor přestal vyhovovat a přišlo na pořadí venkovní prostředí-ZAHRADA ! Nejprve opět prostor omezený výběhem u kotce, ale nakones dostali k dispozici celou zahradu. Nejvíc je samozřejmě baví prohánět maminku ve snaze si ,,cucnout!, ale i další věci stojí za pozornost. Tráva, hlína, konev, různé větvičky a stonky, které se dají kousat. Také poznali již několik různých lidí. Současné páníčky, jejich příbuzné a kamarády a také několik budoucích páníčků, kteří se již nemohou dočkat a přijeli se na ty své chlupáče podívat. Z toho máme vždy velkou radost ! 
Proběhlo první odčervení, brzy bude následovat druhé, lehké česání a stříhání drápků.
Je toho dost, co? No život není peříčko :))
 
6.týden
Je zajímavé sledovat, jak se stěňátka vyvíjí, co nového dokáží a jak každé z nich začíná vykazovat jistý charakter:) Začínají se z nich klubat jedinečné  osobnosti a za chvíli nebude ani potřeba mašliček, abychom poznali, kdo právě štěká, kňučí, žene se za novým dobrodružstvím nebo s nadhledem vše pozoruje z povzdálí, a čeká, co se z toho vyklube.
Všichni bez problémů zvládají jíst granulky, ochutnali jablíčko, syrovou papriku, kapsičku a pamlsky pro pejsky. Proběhlo druhé odčervení, tentokrát již byla na řadě tabletka. Ovšem zabalenou do kousku šunky ji téměř nezaregistrovali a slupli ji jako malinu. Nemají problém ani s piškotkama pro psy. Váha cca 2,7 kg
Proběhla menší socializace, měli jsme na návštěvě 2 pejsky. Jeden z nich byl opravdu obr, ale choval se velmi slušně a mláďata s přirozenou autoritou pouze zkontroloval a určitě nikoho nevyděsil. Druhý-puberťák- se choval taky dobře-s přezíravým pohledem zkontroloval situaci, ale odmítal se příliš zapojit. Ta drobotina je přeci pod jeho úroveň !
Pro dovádění slouží celá zahrada, ale rádi se i mazlí. Olizují, koušou a tahají vše, co se dá. Velmi oblíbené jsou opět boty, obličej, vlasy, plyšáci, plastové kelímky, ale velkou legraci zažili i se smetákem nebo obyčejným hadrem, který se snažili ulovit:))
Pokud nás chcete vidět v akci, koukněte na videa vrh,,E".
 
7. a 8. týden
V těchto týdnech se toho děje opravdu dost. Štěnda rostou a sílí (váha 2,8-3,3kg), získávají stále větší odvahu poznávat svět, přivlastnili si celou zahradu nebo alespoň tu část, kterou jim pánečci vyhradili:) Na zahradě pijí z velkého kýblu(jako ti dospělí), přetahují se o zbytky ohlodaných kostí po mamce a babičce. Budují si k nelibosti páníčků úkryt pod tůjkami a to tak, že za pomoci těch dospělých vyhloubí půl metrové jámy, schovávají se do nich a pořádají závody kolem tůjek a půlky zahrady. Ze všeho nejraději se vzájemně postrkují, okusují, doráží na sebe a štěkají-kdo je tady teda pánem? Občas se k nim přidá i Cloe. Asi ji už omrzelo chovat se jako zodpovědbá matka a dostala opět chuť si trochu zaskotačit:)) A nakonec to všeobecné veselí strhne i Bessy a válí se po sobě všichni! 
Všechna štěnátka absolvovala prohlídku na veterině, kde prošla bez vady a prodělala první očkování. Zvládli to všichni na jedničku. Den na to přišlo na řadu druhé odčervení.
 Také se již s konečnou platností rozhodlo, jaká mašlička patří k jakému jménu a kdo bude novým pánečkem pro jednotlivého tvorečka. Snad jsme vybrali dobře.
Barvy mašliček: růžová-Ellie, modrá-Ebony, červená-Emmy, oranžová-Ember, žlutá-Esmé, zelená-Emmet
A pak nastalo první loučení. První tři fenečky odešly do nových domovů.
 
9. až 11. týden
Na konci 9.týdne si noví majitelé odvezli čtvrtou fenečku a my mohli sundat mašličky, protože doma nám zústala fenka a pejsek a to se již jaksi pozná i bez mašliček:))
Navíc kluk je samozřejmě daleko urostlejší, mohutnější...takový míša. Holka si drží figuru, je štíhlá, drobnější...taková lištička.
Emmet je klidnější, s rozvahou zvažuje do které přenice se má zapojit a do které ne. Když ostatní začnou štěkat jak zběsilí, že k nám jde návštěva, Emmet je v klidu a čeká, co z toho bude.
Zato Ember ta je u všeho, neustále pokouší mamku i babičku, každého chňapá za prsty, kotníky a lýtka. V tlamičce má neustále něco-buď to, co právě našla nebo alespoň chomáč chlupů, jak se věší na krk a stehno buď Cloe nebo Bessy. A Bessy tak jak nemusela to věčné dovádění všech štěňátek, nyní je neuvěřitelně trpělivá a nechá si téměř vše líbit.
Když se chystá jídlo, tak všichni svorně čekají, jestli neupadne nějaký drobek. A to víte, že upadne. Kousek šunky, okurek, paprika, rohlíček...vše je neskutečně dobré pro ty psí čumáčky. A co teprve kousek masíčka:)) Mňam! Váha: Ember 3,7kg , Emmet 4,2kg.
Ember se neustále tulí k Bessy, má ji moc ráda.
Všichni byli kolektivně odčerveni a Emmet je připraven k cestě společně s novými majiteli, kteří si jej vezmou na dalekou cestu a to až do Estonska. Měj se krásně a neudělej nám ostudu.  
Takže nám zůstaly 3 grácie. Ale Ember to viditelně nevadí. Všechny tři se přizpůsobily té nejmladší. Neustále dovádí, honí se, hrabou obrovské díry a někdy nevíme, kdo je umazanější víc:)) Takže nyní následuje serie fotek, kdy je někdo nebo všechny jak čuně !!
Ale musím uznat, že Ember má úžasnou povahu a bude se mi těžce loučit. Tolik jako s ní jsem se snad s žádným štěnětem nenasmála. Je pravda, že k tomu přispívá i to, že je u nás nejdýl. Čeká na očkování proti vzteklině, aby mohla vycestovat do Polska. Co do vzrůstu je drobnější, což my, kteří milujeme VELKÉ špice považujeme za malinký exteriérový nedostatek:)), ale povahově to bohatě vyváží. Je neskutečně živá, veselá. Miluje vodu, do kýblu je schopna ponořit celou hlavu i půlku trupu s předníma nohama, pak se vyválí v hlíně.Soupeří se vším, co jí přijde pod tlapku a čumáček-ať již plyšák, konev na zalévání či noha babičky. Je to ŽIVEL !